Sveriges talanger

Sverige har under 90-talet och 2000-talet producerad en stor mängd utav fotbollsspelare som gått ut och lyckats väl i Europa. Många av dessa spelare har gått och blivit idoler till dagens ungdom då de har representerat sina blågula färger i diverse landslagsturneringar. Zlatan Ibrahimovic är den förste, och utan tvekan mest kände fotbollsspelare som vi har i Sverige just nu, och förmodligen historiskt sett. Zlatan Ibrahimovic växte upp och fostrades i Malmö FF:s ungdomsverksamhet, eller akademi som det nu oftast kallas, där har efter ett par år snabbt flyttades upp till A-lagsverksamheten. Malmö FF som på den tiden, sent 90-tal, befann sig i Superettan såg stor potential i den långe och ranglige men ack så tekniske forwarden. Redan efter två år i Malmö FF hade Zlatan gjort tillräckligt bra ifrån sig för att väcka ett enormt intresse ifrån utlandsklubbar. Ajax ifrån Holland var den klubb som visade störst intresse och var också den klubb med en plånbok tillräckligt stor för att matcha Malmö FF:s otroliga pris på den unge talangen. Vad som följde efter denna utlandsflytt för svenske Ibrahimovic vet vi alla tillräckligt väl.

Det är dock inte alla som har en lika smärtfri och änglalik väg i deras fotbollskarriär som Zlatan hade, utan att ta ifrån Zlatan allt hård jobb och alla timmar på träningsmaskiner som han spenderade. En spelare och ungdom som spåddes ha en framtid lika ljus som Zlatan Ibrahimovic var Alexander Kacaniklic. Skånesonen som fostrades i Helsingborgs IFs ungdomsverksamhet hade en kvickhet och en förmåga att ta sig förbi sin försvarare som var otroligt unikt. Redan som 16-åring blev Kacaniklic köpt att storklubben Liverpool F.C, där han under de tre följande åren skulle spendera sin karriär på Melwood, och klubbens ungdomsakademi. Trots stor framgång med ungdomslagen så fick Alexander Kacaniklic aldrig chansen att representera klubbens A-lag. När hans tid som junior var över så blev skånesonen släppt och skrev istället på för Fulham F.C, också i England. Kacaniklic spenderade fyra framgångsrika år i Fulham med diverse lån till mindre klubbar i landet under de första två åren. Tyvärr så drogs Kacaniklic med skador som gjorde att han efter slutet av hans kontrakt inte fick ett förnyat. Med än mer skador visade det sig att Alexander Kacaniklic inte hade något intresse längre i Europa, då han nu inte längre var en talang, utan en medelåldrig spelare. Inför säsongen 2019, efter att igen ha drabbats av skador, bestämde sig svensken för att ta sig an Allsvenskan i den Hammarby IFs grönvita ränder. För en spelare med en så lovande talang och framtid spådd i klass med Zlatan Ibrahimovics, så är Kacaniklics karriär bevis på att talang inte räcker hela vägen utan tur, utan skador och hårt arbete.

Leave a Reply